بیت کوین چیست؟

تاریخ انتشار : ۱۳۹۹/۱۱/۱۷ - ۱۹:۲۳:۵۳

در این مطلب به سراغ بیت کوین، معروف‌ترین ارز دیجیتال دنیا می‌رویم که نوآوری‌های زیادی در بحث معادلات و تبادل‌های مالی داشته و با وجود اینکه زمان زیادی از اختراع آن نمی‌گذرد، توانسته است تغییرات بزرگی در دنیا ایجاد کند. همراه باشید تا به طور خلاصه با بیت کوین آشنا شویم.

 

 

بیت کوین چیست؟

بیت کوین نوعی ارز دیجیتال یا کریپتوکارنسی (ارز رمزنگاری شده) غیرمتمرکز است که در بستر شبکه‌ای موسوم به بلاک چین (بلاک چین چیست) فعالیت می‌کند. شبکه‌ی بلاک چین شبکه‌ای همتا به همتا است که تبادل‌های مختلف مانند تراکنش‌های مالی در آن به شکل مستقیم و بدون واسطه بین کاربران صورت می‌گیرد و نیازی به نظارت یک بانک یا مسئول مرکزی ندارد. بیت کوین به کمک محاسبه‌های بسیار پیچیده ریاضی به شکل رمزهای دیجیتالی به دست کاربران می‌رسد و به همین دلیل است که ارزش بالایی دارد. این محاسبات به کمک دستگاه‌های ویژه‌ای انجام می‌شود که مصرف برق بالایی دارند و این موضوع باعث شده است هزینه‌ی نهایی به دست آوردن بیت کوین، که به این فرایند به اصطلاح استخراج بیت کوین می‌گویند، در کنار عوامل دیگر به شدت بالا برود.

 

گفته می‌شود نخستین بار فرد یا گروهی به نام ساتوشی ناکاموتو در سال 2008 بیت کوین را اختراع و در سال 2009 آن را به دنیا عرضه کرد و به این ترتیب نخستین ارز دیجیتالی به جهان معرفی شد.

 

 

 

بیت کوین، معروف‌ترین و محبوب‌ترین رمزارز دنیا

در دنیا رمزارزهای دیگری هم وجود دارد اما فعلاً بیت کوین محبوب‌ترین و معروف‌ترین آن‌هاست و از دیگر رمزارزها قیمت بیت کوین بالاتر است. یکی از دلایل محبوبیت بیت کوین این است که این رمزارز، تمام ویژگی‌های پول واقعی را دارد و می‌توان با آن خرید کرد، سرمایه‌گذاری انجام و آن را به شخص دیگری انتقال داد. بیت کوین اما در کنار این ویژگی‌ها، محدودیت‌های پول واقعی را هم ندارد؛ چرا که به شبکه‌ای غیرمتمرکز تعلق دارد و تحت نظارت یک دولت یا سازمان خاص نیست و واسطه‌ای برای انجام معاملات و تبادلات در آن وجود ندارد. گسترده بودن شبکه‌ی بیت کوین، روند آسان معامله، ناشناس بودن هویت افراد، حمل و جابه‌جایی آسان، امنیت بالا، عدم دریافت مالیات و برگشت ناپذیری تراکنش‌ها، از دیگر دلایل محبوبیت بیت کوین است.

 

 

بحث حقوقی بیت کوین

شبکه‌ی بیت کوین به هیچ کشور و گروهی تعلق ندارد و این کاربران بیت کوین هستند که آن را کنترل می‌کنند. بیت کوین کارکردی مانند پول دارد اما هنوز هیچ دولت و کشوری آن را به عنوان پول قانونی به رسمیت نشناخته است. فعلاً برخی از دولت‌ها آن را به عنوان کالا قبول کرده‌اند که می‌تواند به عنوان ابزار پرداخت مورد استفاده قرار بگیرد. البته از طرفی دیگر، بسیاری از بازرگانان، تاجران و افراد عادی به مبادله‌ی این رمزارز مشهور می‌پردازند و برخی از تبادل‌های مالی خود را با استفاده از آن انجام می‌دهند.

 

 

 

نحوه ذخیره‌ی بیت کوین

بیت کوین بعد از تبادل در یک کیف پول دیجیتالی ذخیره می‌شود که این کیف پول دیجیتالی به شکل پایگاه داده‌ای کوچک است که اطلاعات بیت کوین شما را در خود ذخیره می‌کند. این کیف پول دیجیتالی را می‌توان روی کامپیوترها، تلفن‌های هوشمند یا تبلت یا به صورت آفلاین در یک سخت‌افزار سخت مانند هارد دیسک ذخیره کرد.

 

در انتها

به طور مختصر با بیت کوین، معروف‌ترین ارز دیجیتال دنیا آشنا شدیم و به سؤال بیت کوین چیست پاسخ دادیم. البته دنیای بیت کوین و اطلاعات مربوط به آن به اندازه‌ای وسیع است که می‌توان تا مدت‌ها درباره‌ی آن صحبت کرد و اطلاعات جدیدی به دست آورد. به همین دلیل قصد داریم در سلسله مطالبی در وبسایت تترمال شما را با جنبه‌های مختلف بیت کوین آشنا کنیم و به دیگر سؤالات شما در این زمینه پاسخ بدهیم. همراه‌مان باشید.

 

منابع

ویکی پدیا ، خبرگزاری ایمنا ، خانه سرمایه